خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

تحقق جامعه ای سالم و پویا با مشاركت سازمان های مردم نهاد

  ای که از دستت می رسد، کاری بکن…      

  "تحقق جامعه ای سالم و پویا با مشاركت سازمان های مردم نهاد"

  که از دستت می رسد، کاری بکن… "تحقق جامعه ای سالم و پویا با مشاركت سازمان های مردم نهاد"" src="http://www.axgig.com/images/44910465389163241714.jpg" alt="ای که از دستت می رسد، کاری بکن… "تحقق جامعه ای سالم و پویا با مشاركت سازمان های مردم نهاد"" width="400" height="350" />

  در عصر حاضر و بنا بر تجربیات گرانبها و ارزشمند بشریت تا به امروز، جاری و ساری بودن نعمتی به نام سلامت و شادابی در همه ارکان زندگی مردمان این زمانه، با بها یافتن و ارج نهادن به واژه ی پر مفهوم و سرشار از معانی "مشارکت جمعی" شکل می گیرد و تحقق می یابد. "مشارکت جمعی"، جمع و برآیند تلاش ها و مساعی یکایک شهروندان در مسیر دستیابی به توسعه ی همه جانبه و پایدار است و پرواضح است که این جمع و برآیند، جز در چارچوب و ظرف پرگنجایش سازمان های مردم نهاد، شکل و شمایل واقعی و در خور شان خود را نمی یابد.

  تحقق جامعه ی سالم و پویا با مشارکت جمعی ساختارمند و مبتنی بر هدف شهروندان و فراهم سازی زمینه و بستر مناسب و مستعد بالیدن سازمان های مردم نهاد فعال و پویا در حوزه های مختلف از جمله حوزه ی خطیر سلامت از سوی دولت ها، میسر و شدنی است.

  در ایران عزیز ما نیز سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) چشم اندازی وسیع و نیکو برای بانیان و حامیان این حوزه ترسیم و تعیین نموده است.

  در بند 11 این سیاست ها بر افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان های فرهنگی، آموزشی و رسانه های کشور تحت نظارت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به صراحت تاکید شده است.

  اکنون بر همگان واضح و روشن شده که با توسعه و پیشرفت های علمی و اجتناب ناپذیر امروزه، مسیر جامعه ی مدرن، در حال گذار و چرخش محسوس از بیماری های عفونی و مسری به بیماری های نوع جدید و خاصی است که مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از آنها به عنوان بیماری های قرن حاضر مثل بیماری های قلبی و فشار خون، انواع سرطان ها، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی یاد می کند که به نوعی خارج از بخش سلامت قرار دارند.

  خانم چان اعتقاد دارد که موفقیت اجرای برنامه های پیشگیرانه و بهداشتی در کشورها بدون مشارکت سازمان های مرم نهاد و جامعه ی مدنی امری بعید بوده و حضور فعال این گونه سمن ها به مفهوم صدایی رسا برای بهتر شنیده شدن آواز خوش آهنگ سلامت جامعه است.

  در همایش ملی سازمان های مردم نهاد سلامت که اخیرا با حضور ریاست محترم جمهوری و تنی چند از اعضای هیئت دولت برگزار گردید؛ بر دستیابی و ایجاد ساختار و بستر مناسب برای افزایش نقش مردم در عرصه ی سلامت و ارائه راهکارهای علمی و قانونی برای کاهش تصدی گری دولت تاکید بسیار شد.

  وزیر بهداشت و درمان نیز با تاکید بر آماده سازی زمینه حضور موثرتر سمن ها در حوزه سلامت کشور، عقیده دارد که فرهنگ صحیح و والای استفاده از ظرفیت مردم در حوزه سلامت باید نهادینه شود و این مهم چندی است که در این وزارت با جدیت و تلاش مثال زدنی همکارانمان در حوزه مشارکت اجتماعی در حال پیگیری است.

  دکتر ایازی قائم مقام وزیر در امور مشارکت های اجتماعی با تصریح حضور نام و عنوان 3500 سازمان ثبت شده در پورتال وزارت بهداشت تعداد سازمان های مرتبط با حوزه ی سلامت را 230 سمن برشمرد که از این تعداد 51 سمن در سطوح ملی، 25 سمن فعال، 10 سمن نیمه فعال و مابقی غیرفعال می باشند و این البته آمار امیدوار کننده و چشمگیری با توجه به میزان و بافت جمعیتی کشور نیست و جای کار بیشتری دارد.

   کلام آخر این که در این مسیر پرفراز و نشیب، همچنان موانع بسیاری است که می توان با عقلانیت و خرد جمعی، شیوه ها و راهبردهای مشارکت جویانه و البته تقویت خصلت نیکو و قرآنی خیرخواهی و وقف برای آبادانی کشور، بستری عظیم و سترگ بنا نهاد که فرزندانمان در روزگارانی نزدیک از ثمرات بی شمار آن بهره مند گردند. همانگونه که در همایش ملی سازمان های مردم نهاد، رئیس جمهور محترم به درستی به آن اشاره نمود و بر آن صحه گذاشت و گفت:

  "اگر ملت در صحنه باشد، در همه امور پیروزیم".

   

  "یا علی مدد"

  روزبه خدادادی

  قائم مقام دانشکده علوم پزشکی شوشتر در امور مشارکت های اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : سلامت ,سازمان ,مشارکت ,مردم ,حوزه ,جامعه ,مردم نهاد ,مشارکت جمعی ,حوزه سلامت ,قائم مقام ,امور مشارکت ,
  تحقق جامعه ای سالم و پویا با مشاركت سازمان های مردم نهاد

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر